May 25-26, 2001 Boracay Island

OVERALL WINNER
ALVIN SANGALANG
Sustagen Cup Winner

WOMEN’S CHAMPION
JOY CASTILLO
Myra 300-E Trophy Winner

Contestant No. Name Standing
Paper Weight Division – under 55 Kg.
25
22
5
13
6
Jonathan Consejo – KL & GU Muscle & Fitness (Pasig City)
Maruel Tuazon – Workout Fitness Center (Cebu City)
Gerald Biclar – Winners Gym (Iloilo City)
Rogelio Degala Jr. – Winners Gym (Iloilo City)
Steve Tan – Workout Fitness Center (Cebu City)
1st
2nd
3rd
4th
5th
Fly Weight Division – 55-50 Kg
40
35
24
19
9
Raul Galila – Winners Gym (Iloilo City)
Benjie Campo – Workout Fitness Center (Cebu City)
Jay Michael Lim – Ironhouse Gym (Pasig City)
Eduardo Conson – Workout Fitness Center (Cebu City)
Arnulfo Francisco – Kitsar Gym (Zamboanga)

1st
2nd
3rd
4th
5th
Bantam Weight Division – 80-65Kg
30
27
49
21
33
Jun Rey Corpuz – Ironhouse Gym (Pasig City)
Alvin Ramirez – Body Garage Fitness Center (Davao)
Richard Hain – Kitsar Gym (Zamboanga)

Enrique Alimbullo – Kitsar Gym (Zamboanga)

Robert Civil – Alpha Fitness Gym
1st
2nd
3rd
4th
5th
Light Weight Division
26
11
32
47
29
8
Alvin Sangalang – RPJ Mega Gym (Cainta, Rizal)
Eric Arinsol – Ironhouse Gym (Pasig City)
Louie Yu – Ironhouse Gym (Pasig City)
Seaphil Gabion – Winners Gym (Iloilo City)
Pedro Abellavito Jr. – Dy’s Fitness Studio (Bacolod City)
Ronnie Herardo –
Kitsar Gym (Zamboanga)
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
Welter Weight – 70-75 Kg
43
41
18
12
34
28
Ernesto Carlos Jr. – RPJ Mega Gym (Cainta, Rizal)
Edward Libosado – Workout Fitness Center (Cebu City)
Mariel Garganera – Kitsar Gym (Zamboanga)
Romil Bok – Kitsar Gym (Zamboanga)
Joel Macasaet – Winners Gym (Iloilo City)
Samuel John Solon – Dy’s Fitness Studio (Bacolod City)

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th

Middle Weight – 75-85 Kg
39
14
44
Frederick Legaspina – Dy’s Fitness Studio (Bacolod City)
Mike Ramos – Kitsar Gym (Zamboanga)
Dexter Lim – Kitsar Gym (Zamboanga)
1st
2nd
3rd
Light Heavy Weight – above 85 Kg
45
7
16
Herbert Leyson – Workout Fitness Center (Cebu City)
Willy John Marcaliñas – Powerhouse Muscle & Fitness (Iloilo City)
Francis Javellona – Bodyworks Gym Inc. (Bacolod City)
1st
2nd
3rd
     
WOMEN’S DIVISION
  Jocelyn Castillo – The Spa Acropolis (Quezon City)
Sylvia Baju – Workout Fitness Center (Cebu City)
Arleen Aborita – Workout Fitness Center (Cebu City)
Susan Tan – Workout Fitness Center (Cebu City)
Erlinda Galila – Winners Gym (Iloilo City)
1st
2nd
3rd
4th
5th
     
MEN"S MASTERS (over 40 years old)
37
46
Eddie Mugar – Flex Bodybuilding Gym (Ozamis)
Tirso Burgos – Workout Fitness Center (Cebu City)
1st
2nd
MIXED PAIRS
 

Sylvia Baju and Edward Libosada
Workout Fitness Center (Cebu City)
Arleen Aborita and Benjie Ocampo
Workout Fitness Center (Cebu City)
Susan Tan and Eddie Mugar
WFC (Cebu) and Flex Bodybuilding (Ozamis)
Erlinda Galila and Rogelio Degala
Winners Gym (Iloilo)

1st

2nd

3rd

4th
Loading...