Cebu Midtown Hotel, Cebu City
11 May 2002
OFFICIAL RESULTS
CLICK HERE FOR GALLERY

OVERALL WINNER
Jong-Jong Alinbullo (Cebu City)

WOMEN’S CHAMPION
Dwan Abantao (Koronadal City)

Organized by
Dennis Delgado
Workout Fitness Gym Cebu

Sanctioned by the
National Amateur Bodybuilding Association (NABBA) and the
Samahan ng Barbelista sa Pilipinas

Sponsored by
ULTIMATE NUTRITION
KING FLAKES

Contestant No. Name Standing
Novice
6
11
2
5
7
1
Glen Maningo (Axis Fitness Center, Cagayan de Oro)
Alberto Potot (Rock’s Gym, Lapu-Lapu City, Cebu)
Dexter Lim (Sweat It Out Body Gym, Zamboanga)
Neil Duano (Cebu City)
Lolito Tadle (Axis Gym, Cagayan de Oro)
Jeffer Judilla (Workout Fitness Gym, Cebu City)
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
Men’s Short (less thn 5’4")
21
22
19
24
23
17
Jong-Jong Alinbullo (Cebu City)
Romualdo Barbon (Brown Gym, Cebu City)
Roger Atilano (Body In Motion Gym, Zamboanga)
Kim Banasig (Shape It UP Studio, Bacolod City)
Arnold Quijada (Muscle Connection, Davao City)
Roderick Mondoy (BJ Marinas, Antipolo City)
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
Men’s Medium (5’4 to 5’7")
25
30
31
27
29
28
Sonny Orallo (Pinnacle Health Pointe, Quezon City)
Mariel Garganera ((Sweat It Out Body Gym, Zamboanga)
Eric Tolentino (Christine Fitness Gym, Cebu City)
Benjie Campo (Workout Fitness Gym, Cebu City)
Sigfred Sedeno (Workout Fitness Gym, Cebu City)
Aldrin Gado (Big Al’s Gym, Cebu City)
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
Men’s Medium Tall
33
36
34
35
32
37
Mike Ramos (Sweat It Out Body Gym, Zamboanga)
Jesus Romero (BJ Marinas, Antipolo City)
Charlie Labrada (Workout Fitness Gym, Cebu City)
Jay Carillo (Brown Gym, Cebu City)
Rommel Bok (Sweat It Out Body Gym, Zamboanga)
Tommy Conbatir (Winner’s Gym, Iloilo)
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
Men’s Tall
39
40
41
42
43
44
Edgardo Marquez (BJ Marinas, Antipolo City)
Elmer Paul Enriquez (Sweat It Out Body Gym, Zamboanga)
George Dayna (Better Bodies Gym, Quezon City)
Eric Bautista (Powerade Philippines, Manila)
Arthur Genson (Bayside Fitness Gym, Cebu City)
Razen Lee (Winner’s Gym, Iloilo)

1st
2nd
3rd
4th
5th
6th

Men’s Masters
58
49
56
Jerry Cahapay (Manila)
Marcelo Abanid (Flextone Gym, Iligan City)
Boy Marinas (BJ Marinas, Antipolo City)

1st
2nd
3rd
Mixed Pairs

Jong-Jong Alinbullo (Cebu City) and Dwan Abantao (Koronadal)
Eddie Mugar (Cebu City) and Flora May Varian (Cebu City)
Gil Mapalo (Cebu City) and Sally Paquit (Cebu City)

1st
2nd
3rd
     
WOMEN’S OPEN
61
64
62
63
60

Dwan Abantao (Koronadal City)
Lou Brillantes (Makati City)
Jackie Tomaguin (Lapu-lapu City, Cebu)
Sally Paquit (Cebu City)
Flora May Varian (Cebu City)

1st
2nd
3rd
4th
5th
     
Special Recognition for their contribution to the Body Building Industry:
  Robert Myers
Boy Aban
Erwin Tiongson

 
Men’s Overall
 

Jong-Jong Alinbullo (Cebu City)
Runners-up:
Sonny Orallo (Quezon City)
Mike Ramos (Zamboanga)

 
Loading...