fitness lifestyle and leisure

Email Login
Password
New users
SIGN UP!
BODYBUILDING OFFICIAL RESULTS


OFFICIAL WINNERS (post dope testing)
May 13, 2009


2009 International Judging Seminar Participants
4 April 2009 - 9AM-9PM - ONSTAGE, Greenbelt I, Makati City

Jonathan M. AVILES
Gold's Gym-Galleria, Quezon City

Ramon G. BARRA
Tagaytay Fitness World, Cavite

Norman M. BARRANTES
Technofit-Binondo, Manila

Francisco Antonio C. BORLAIN
Slimmers World-SM Mega, Mandaluyong City

Albert I. CUESTA
Planet Infinity, Quezon City
Wilson S. DOMALSIN
Hercules Gym, Baguio City

Benjamin C. JACINTO Jr.

Angelito B. LLORA
Megafit Group-Shanghai, PRC

Dulce Carina O. PURUGGANAN
Planet Infinity, Quezon City

Joseph M. VELASCO
Gold's Gym-Glorietta 3, Makati City
 

OFFICIAL RESULTS
2009 National Bodybuilding And Fitness

April 4, 2009, Onstage Greenbelt, Makati City
Gallery Click here

JUNIOR MEN'S CHAMPIONS are presented by Datuk Paul Chua, IFBB VP for Asia & ABBF Sec-Gen/Treasurer and Mr. Erap Garcia, Philippine Skating Union official: Gold - #4 - John Homer Valmonte (Mighty Marks Gym); Silver - #3 - Kenneth Cayat (Iron Master Gym); Bronze - #2 - Jesse Virata (Frozen Muscle Gym).

FITNESS CHAMPIONS are presented by former Fitness Champion, now Business Development Manager of SM Supermalls Ms. Maria Regina "Gina" Katigbak and PFBB VP Engracio "Asiong" L. Tiu: Gold - #4 - Rodora Trinchera (Slimmers World); Silver - #1 - Emay Guiap (Oz Fitness/Planet Infinity); Bronze - #2 - Allen Sales (Motz Fitness Group).

FLYWEIGHT DIVISION (Stage Winners Pre-Dope Test) are presented by Messrs. Christopher and Gilson Pintoy Dantes (nephews of the late Mr. Universe 3rd Runner Up to Arnold Schwarzenegger): Gold - #9 - Mario A. Paquito Jr. (Real Fitness Gym - Benguet); Silver - #7 - Rey Ylanan (Gloritel Gym, Davao City); Bronze - #6 - Domingo Sta. Teresa (Physique Fitness Gym).

BANTAMWEIGHT DIVISION (Stage Winners Pre-Dope Test) are presented by Mr. Vhir and Ms. Cecille Tubera, arnis students of the late arnis master and bodybuilding champion Roland Pintoy Dantes): Gold - #1 - Dindo Amper (Holiday Gym & Spa); Silver - #6 - Nelson Totanes (Kidlat Gym/Platinum Gym, Kuwait); Bronze - #7 - Vicente "Jon" Galedo Jr. (Body Flex).

LIGHTWEIGHT DIVISION (Stage Winners Pre-Dope Test) are presented by Chief Judge Edgar C. Lim; PFBB VP Engracio "Asiong" L. Tiu; Mr. Red Dumuk, OIC-Muay Thai Association and VP-Triathlon Association: Gold - #2 - Alex Javier (Maic's Gym); Silver - #8 - Joselito Alcazar (Body Worx Spa & Fitness Club); Bronze - #6 - Samuel John Solon (Sam Slim Gym, Bacolod City).

WELTERWEIGHT DIVISION (Stage Winners Pre-Dope Test) are presented by Hongkong and Bangkok businessman David Halperin and Steve Valda: Gold - #3 - Ruel Rondario (Oz Fitness); Silver - #2 - Ricky Posas (Universal Gym); Bronze - #8 - George M. Hadson (Real Fit Fitness Gym).

LIGHT MIDDLEWEIGHT DIVISION (Stage Winners Pre-Dope Test) are presented by PFBB Lifetime Achievement Awardee and PBSF Sec-Gen Ross Hilario and DZSR Sports Radio 918KHZ Anchorwoman Ms. Judith Caringal: Gold - #4 - Eric Garcia (Double A Gym); Silver - #2 - Jesus L. Duga (Muscle Blast/Cyberflex Gym, Cebu); Bronze - #5 - Sunny Go (Slimmers World).

LIGHT HEAVYWEIGHT DIVISION (Stage Winners Pre-Dope Test) are presented by Mr. Mike Lee of Bandera and Dante Simon of Hataw/Police Files: Gold - #3 - Jonathan Casimiro (Maic's Gym/Brickroad Gym); Silver - #2 - Ricardo L. Soriano (Hayat Fitness Center, Kuwait); Bronze - #1 - Ronald Allan Rubonal (Ripped Gym).

 
Competitors to the
2009 National Bodybuilding & Fitness Championships

Tag No.
Competitor                  
Place                       
Gym                         
 
JUNIOR MEN'S OPEN WEIGHT BODYBUILDING DIVISION
 
1
Jian Tiangco                                          
Arena Gym (Quezon City)
2
Jesse B. Virata                          
3rd       
Frozen Muscle Gym (Tondo, Manila)
3
Kenneth C. Cayat                      
2nd       
Iron Fitness Gym (Baguio City)
4
John Homer A. Valmonte         
1st        
Mighty Marks Gym 
5
John Alexis B. Delima                           
 
Albo's Gym (Mandaluyong City)
 
MS. FITNESS OPEN WEIGHT DIVISION
 
1
Emay Guiap                            
2nd        
Oz Fitness/Planet Infinity (Quezon City)
2
Allen Sales                              
3rd        
Motz Fitness Group (Makati City)
3
Filipinas Del Carmen Guevarra               
Physique Fitness Gym (Bulacan)
4
Rodora Trinchera                   
1st        
Slimmers World (Arnaiz, Makati City)
 
MEN'S FLYWEIGHT BODYBLDG DIVISION (Pre-Dope Test)
 
1
Anthony Ceasar Catulong                       
Muscle Blast Gym (Cebu City)        
2
Gerald N. Filart                                      
Weight Watch Fitness Gym (Rizal)
3
John P. Teodoro                                    
Iron Works Gym (Palawan)
4
Roy M. Lomosco                                   
Family Fitness Gym (Santiago City)
5
Francis A. Libatan                                 
Dover Fitness Gym (Davao City)
6
Domingo T. Sta. Theresa Jr.       
3rd        
Physique Fitness Gym (Bulacan)
7
Rey Ylanan                               
2nd       
Gloritel Gym (Davao City)
8
Edilberto "Del" Castro             
      
Fitness Worx (Marikina City)
9
Mario A. Paquito Jr.                               
1st
Real Fitness Gym (Benguet)
10
Leonardo Jivan C. Bermudo                     
Stay Fit Gym (Binan, Laguna)
 
MEN'S BANTAM WEIGHT BODYBLDG DIVISION (Pre-Dope Test)
 
1
Dindo Amper                           
1st        
Holiday Gym & Spa (Davao City)
2
Danilo Balanquit                                    
Ernie's Gym (Olongapo City)
3
Fernando B. Pedrosa Jr.                       
S.C.O. Fitness Gym (Cavite)
4
Johnald Z. Romero                                
Size & Shape (Tondo, Manila)
5
Jose Larry C. Santos                             
Parenas Gym (Bulacan)
6
Nelson V. Totanes                     
2nd      
Kidlat Gym / Platinum Gym (Kuwait)
7
Vicente E. Galedo Jr.                
3rd       
Body Flex (Valenzuela City)
8
Dexter A. Caluza                                   
Iron Fitness Gym (Baguio City)
9
Orlando L. Smith Jr.                              
Maic's Gym (Marikina City)
10
Mick Escolin                                         
Maic's Gym (Marikina City)
11
Hector Q. Engreso                                
Family Fitness Gym (Isabela)
12
Cashmir Burcid                                     
St. Louis University Fitness Gym (Baguio)
 
MEN'S LIGHT WEIGHT BODYBLDG DIVISION (Pre-Dope Test)
                                                   
1
Wins C. Hipe                                        
Manila Polo Club (Forbes, Makati City)
2
Alex G. Javier                         
1st       
Maic's Gym (Marikina City)
3
Dominic N. Luna                                  
My Fitness Gym Center (Legazpi City)
4
Jordan Noval                                        
Sweat Shop Gym (Ormoc City)
5
Antonio C. Venturilio Jr.                        
Iron Works (Palawan)
6
Samuel John Solon                 
3rd        
Sam Slim Gym (Bacolod City)
7
Ferdinand Ama Jr.                                
Amas Gym (Binan, Laguna)
8
Joselito S. Alcazar                  
2nd        
Bodyworx Spa & Fitness Club (Quezon City
9
Rene V. Mano                                     
Real Fit Fitness Center (Benguet)
 
MEN'S WELTER WEIGHT BODYBLDG. DIVISION (Pre-Dope Test)
 
1
Carlos Layson                                     
Sweat Shop Gym (Ormoc City)
2
Ricky M. Posas Jr.                 
2nd        
Universal Gym (Quezon City)
3
Ruel C. Rondario                 
1st         
Oz Fitness (Quezon City)
4
Alberto Fuentes                                   
DLSU Manila La Salle Fitness Club (Manila)
5
Edric Serjio C. Ente
6
Darby Clint Uy                                     
Marikina Gym Central (Marikina City)
7
Michael B. Aganon                             
Technofit Tutuban Central Mall (Manila)
8
George M. Hadsan                  
3rd        
Real Fit Fitness Gym (Benguet)
9
Reginald G. Lim                                  
Pinnacle Health Pointe (Quezon City)
 
MEN'S LIGHT MIDDLEWEIGHT BODYBLDG. DIVISION (Pre-Dope Test)
 
1
Rolando L. Guevarra                            
Physique Fitness Gym (Bulacan)
2
Jesus L. Duga                        
2nd       
Muscle Blast Gym & Cyberflex Gym
3
Alfredo "Jun" Danganan Jr                    
Slimmers World (Arnaiz, Makati)
4
Eric Garcia                            
1st        
Double A Gym (Taguig City)
5
Sunny Go                               
3rd        
Slimmers World
 
MEN'S LIGHT HEAVYWEIGHT BODYBDLG CHAMPIONSHIPS (Pre-Dope Test)
 
1
Ronald Alan G. Rubonal           
3rd        
Ripped Gym (Quezon City)
2
Ricardo L. Soriano                   
2nd       
Hayat Fitness Center (Kuwait)
3
Jonathan B. Casimiro               
1st     
Maic's Gym & Brickroad Gym  (Marikina City)
                                                                   

2009 INTERNATIONAL JUDGING SEMINAR and
NATIONAL BODYBUILDING & FITNESS CHAMPIONSHIPS

For inquiries on RESULTS of Seminar Practical Test and
Contest post dope-test, please call the following
PFBB Officials:

Mr. Luciano C. Lim
523-7913 / 523-0250
+63 917 526 6950

Mr. Engracio L. Tiu
533-7160
+63 927 987 0973

Ms. May L. Lim
400-6441 / 528-4190
+63 917 325 0959


 
Copyright 2000-2010 IRONPINOY.COM all rights reserved